Tatlı Saray Lokma

Tatlı saray lokma ilk olarak Osmanlı sarayının mutfağında yapıldığı için saray lokması olarak anılır. Bu tatlıların en büyük özelliği ise hemen her durumda halka dağıtılabilen bir tatlı olmasıdır. İzmir lokma ile tatlı saray lokması arasındaki fark ise sadece biçimsel bir farktır. Diğer lokma tatlılarından içerik olarak hiçbir farkı olmasa da bu tatlının Osmanlı sarayının mutfağında tarçınla süslendiği rivayet edilir. Ayrıca eski zamanlarda baharatların değerinin fazlasıyla kıymetli olmasından dolayı bu tatlılara saray lokma denmekteydi. Bu lokmanın yapımında ise ustanın mahareti fazlasıyla önemlidir. Özellikle eski zamanlarda yuvarlak şeklini alabilmesi için ustanın yeteneği önemliydi. Bugün ise bu yuvarlak şekil, son teknoloji otomatik makineler ile yapılmaktadır. Ustaların günümüzdeki beceri derecesi ise hamur kıvamının sağlanıp sağlanmadığına bağlıdır.

Tatlı Saray Lokma Dökümü

Dökme terimi genel olarak tatlı saray lokma için kullanılır. Çünkü hamurun kızgın yağa ulaştığı anı bu terim en iyi şekilde anlatmaktadır. Eskiye göre daha yeni veya daha modern makinelerde el değmeden yapılan bu tatlılar, el değmeden kızgın yağa atılır. Bu, kaçınılmaz olarak yüksek düzeyde hijyeni garanti eder. İlk olarak İzmir’de yaygınlaşmaya başlayan lokma dökümü, artık Türkiye’nin hemen hemen her ilinde yaygınlaşmıştır. Her türlü hayır işi, iş yeri açılışı, sünnet ve nişan törenlerinde birçok kişinin hayır duasını almak ve paylaşımı artırmak için tercih edilen lokma dökümü, vefat gibi durumlarda da sıklıkla tercih edilir. Bu aşamada ise lokma dökümünü ve dağıtımı birinci sınıf malzemeler kullanarak yapan firmaları seçmek önemlidir.

Tatlı Saray Lokma Dağıtımı

Tatlı saray lokma dağıtımı, oldukça eski bir geleneğin günümüze kadar gelmesi ile devam eden bir işlemdir. Saray lokmaları dağıtmak, vefat eden bir kişinin acılarını paylaşmak, bir çocuğun sünnet töreninde sevinci paylaşmak ve yeni bir işe başlarken insanların hayır duasını almak için ideal bir araçtır. Bu aşamada ise saray lokmalarını dağıtmak isteyen kişilerin lokma dökümü hizmeti sunan firmalar ile iletişime geçmesi gerekir. Ardından gerekli bilgiler alınır ve kalabalığın durumuna göre kısa sürede lokma dağıtımı başlar.