FAYDALI BİLGİLER

Lokma Tatlısı

Lokma Tatlısı

Bursa Lokma

Bursa lokma Türkiye’de en çok dağıtılan bölgelerden biridir. Fakat lokma yapımı Türkiye’nin her bölgesinde bulunur. Yapımının zor olmamasıyla beraber gelenekler arasında lokma tatlısının bulunması da Türkiye’nin her yerinde bulunmasının sebeplerini oluşturmaktadır.

Lokma Tatlısı Nelerde Yenir?

Lokma tatlısı gündelik hayatta da çok tercih edilmesinin yanı sıra bazı özel günlerde de çok tercih edilmektedir. Lokma tatlısının dağıtıldığı yerler şu şekilde sıralanmaktadır;

  • Düğün cemiyetlerinde,
  • Kandil gecelerinde,
  • Mevlid yemeklerinde,
  • Cenaze yemeklerinde dağıtılır.

Lokma Tatlısı

Lokma Tatlısı

Lokma Tatlısı

Türkiye’de geleneksel tatlı denildiği zaman akla ilk olarak Bursa lokma tatlısı gelmektedir. Asırlardır örf ve adetlerimizde yer alan lokma tatlısı özel günlerde dağıtılması en çok tercih edilen tatlılar arasında yer almaktadır. Lokma tatlıları lokma araçlarının içerisinde el değmeden üretilmektedir. Hijyen ve temizliğe son derece dikkat ederek vatandaşlara dağıtılır.

Lokma tatlısı araçların içerisinde dağıtılırken vatandaşlara peçete, lokma kabı ve çatalı da verilmektedir. Böylelikle vatandaşların hem rahatı hem de damak tadı düşünülmektedir. Lokma tatlıları hayır işleri için yapıldığı için bu gibi noktalara çok dikkat edilir. Lokma dağıtan kişinin sevap kazandığına inanılır. Bu sebepler en kaliteli ve en iyi sunum şeklinde vatandaşlara verilmesi gerekir.

Lokma tatlısının tadı güzel olduğu için sadece özel günlerde de değil, kişiler günlük hayatlarında da lokma tatlısını çok tercih eder. Lokma tatlısının fiyatı da uygun olduğu için vatandaşların en çok tükettiği tatlılar arasında yer almaktadır. Son dönemlerde ise lokma tatlısının pek çok çeşidi de çıkmıştır. Özellikle çikolatalı lokma tatlısı en çok tercih edilen çeşitleri arasında yer alır.

 

 

Çikolatalı Lokma Tatlısı

Bursa lokma konusunda çok gelişmiştir bir şehir olduğu için lokmanın çok fazla çeşidini de üretmiştir. Lokmanın içerisinde pek çok aromayla sunulmasının yanında en çok çikolatalı tercih edilmektedir. Çünkü şerbetli tatlılara en çok kakao tadı yakışmaktadır. Yuvarlak olan lokma tatlısının tam ortasına çikolata dolgusu eklenmektedir. Çikolata çeşitleri de kişinin damak tadına göre bitter, sütlü ya da beyaz çikolata olabilir. Genelde çikolatalı lokmaların servisi yapılırken lokmanın üzerine de çikolata dökülür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir