FAYDALI BİLGİLER

Lokma Nerelerde Dağıtılır?

Lokma Nerelerde Dağıtılır?

Bursa’da Lokmacı

Bursa’da lokmacı bulmak Bursa vatandaşlarının hiç zorlanmadığı konular arasında yer alır. Bursa’da çok fazla lokmacı bulunduğu için Bursa kendini lokma konusunda çok geliştirmiştir. Lokma geleneği çok uzun senelerden beri Türkiye’de devam etmektedir. Bu geleneği en çok elinde tutulan şehirlerden biri de Bursa’dır.

Lokma insanların tatlı gününde, acı gününde onlara eşlik eden bir tatlıdır. Yolda yürürken bir lokma aracıyla karşılaşıldığı zaman hemen lokma sırasına girilir ve bir miktar lokma alınır. İnsanlar lokma alırken genelde 2’şer kap almayı tercih eder.

Bursa’da Hayır Lokması

Tüm Türkiye’de hayır işi olarak görülen bu gelenek Bursa lokmacı piyasasını çok aktif tutar. Bursa’da her mahallede nerdeyse en az 1 lokmacı bulunur. Bursa ilçelerinde insanların yaşadığı ölüm, doğum, sünnet, asker dönüşü kutlaması, iş yerinin açılması gibi olaylarda lokma dağıtılır.

Lokma dağıtmak Bursa’da artık bir adet haline gelmiştir. Bursa’da bu kadar çok lokma dağıtılması ve vatandaşlar tarafından bu kadar çok tüketilmesi de Bursa’da lokmacılık mesleğini çok geliştirmiştir.

Bursa’da Tatlı Lokma

Lokma Nerelerde Dağıtılır?

Lokma Nerelerde Dağıtılır?

Bursa’da lokma dağıtılacağı zaman genelde tatlı lokmalar tercih edilmektedir. Tatlı lokma dağıtılması gelenek haline geldiği için de tercih edilmesinin yanında, damak tadına daha uyumlu olduğu için de dağıtılır.

Lokma tatlısı dağıtılırken lokma araçları içerisinde yapılarak dağıtılmaktadır. Bu işlem gerçekleşirken hem lokma aracının hijyenik olması hem de lokmanın yapıldı malzemeleri de hijyenik olması çok önemlidir. Çünkü lokma sokakta arabanın içerisinde yapıldığı için zaten her türlü tozun içerisinde kalma durumu vardır. Lokma ayrıca öyle üretilmiştir ki etraftaki gelecek tozu önlemektedir. Böylelikle lokma araçları da hijyenik bir ortam sağlamaktadır.

Lokma yapan kişinin de hijyene çok dikkat etmesi gerekir. Ellerinde eldiven, saçlarında bone olmalıdır. Lokma yaparken şerbete hiçbir maddenin düşmemesine de önem göstermelilerdir. Lokma dağıtım işlemlerinden önce ve sonra aracın iyice temizlenip dezenfekte edilmesi de önemlidir.

Lokma Nerelerde Dağıtılır?

Bursa’da lokmacı arayanlar genelde özel bir durumdan dolayı ararlar. Bu özel durumlar genelde şu şekilde olur;

  • Düğün cemiyetlerinde,
  • Cenaze yemeklerinde,
  • Mevlid yemeklerinde,
  • Kandil gecelerinde dağıtılır.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir