FAYDALI BİLGİLER

Bursa’da Lokmacı

Bursa’da Lokmacı

Bursa’da lokmacı olmak ve lokma şirketi kurmak aslında geleceği olan ve işi hiçbir zaman bitmeyecek bir meslektir. Bursa’da lokma geleneği çok meşhurdur. Hayır işleri için lokmalar burada çok dağıtılır. Bu sebeple vatandaşlar lokma tatlarına da çok alışıktır. Bir hayır işi olmasa bile lokma yemek için pastanelere, lokmacılara giden çok fazla kişi vardır.

Lokma Nerelerde Yenir?

Bursa’da lokmacı her yerde açılabilir. Sadece lokma yemek için de değil lokma dağıtmak için lokmacılara çok başvurulur. Bu sebeple Bursa’da lokmacı bulmak da zor değildir. Lokmalar genelde özel günlerde vatandaşlara dağıtılır. Ama özel olarak da alınıp evde yenebilir. Küçük kutlamalar yapılırken de kendi aralarında toplanan kişiler lokma alıp kutlamalarını bu şekilde yapabilmektedir. Genel olarak hayır için lokma dağıtılacaksa genelde şu gibi durumlarda lokma dökülür;

  • Cenaze yemeklerinde,
  • Düğün yemeklerinde,
  • Sünnetlerde,
  • Cemaat toplantılarında,
  • Mevlid yemeklerinde,
  • Kandil gecelerinde lokma yapılıp dağıtılır.

Geleneksel Lokma Tatlısı

Bursa’da Lokmacı

Bursa’da Lokmacı

Geleneksel lokma tatlısı lokma hamurunun küçük yuvarlak bir şekilde kesilip kızgın şerbet içerisinde kızartılması olarak yapılır. Son dönemlerde lokmanın içine veya üzerine çok fazla aromalar katılarak lokmanın tadında da farklı değişiklikler yapılmıştır. Bu gibi değişiklikler vatandaşlar tarafından da çok sevildiği için pek çok lokmacıda kullanılmaya başlanmıştır. Normalde hayır işler için lokma dağıtılacak ise geleneksel lokmalar kullanılır. Yani sade ve içerisinde hiçbir aroma olmayan lokma dağıtılır. İçerisinde aroma olan lokmalar ise kişilerin tercihlerine göre lokmacıya gidip aldıkları tatlılardır.

Çikolatalı Lokma

Bursa’da lokmacı arayanlar, lokma çeşitliliği çok olan lokmacıları da arar. Çünkü herkes sade lokmayı yemek istemeyebilir. Lokma türleri çok çeşitli olmasıyla beraber en çok çikolatalı lokma tercih edilmektedir. Şerbet ile çikolatanın uyumu vatandaşlar tarafından çok sevildi için neredeyse her lokmacı da çikolatalı lokma da bulunmaktadır.

Lokma servis edilirken üzerine ya da içerisine çikolata konulmaktadır. Sadece çikolatalı bir şekilde değil de yanına çilek, muz gibi pek çok meyve de eklenerek servis edilebilir. Hatta bazı lokmacılar çikolatalı lokmaların üzerine antepfıstığı, fındık, badem gibi kuruyemişler de ekleyebilir. Bunlar da lokmaya çok farklı bir aroma katar.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir