FAYDALI BİLGİLER

Bursa Tatlı Lokma

Bursa Tatlı Lokma

Bursa Lokma

Bursa lokma tatlısı konusunda kendini en çok geliştiren şehirler arasında yer almaktadır. Genelde en güzel lokmaların Bursa’da bulunduğu iddia edilmektedir. Bursa’da lokma yapılırken en kaliteli malzemeler ve en kaliteli şerbetler kullanıldığı için tadının çok güzel olduğu söylenir. Bursa lokma dağıtma konusunda da çok gelişmiştir. Lokma dağıtma için Bursa’da çok fazla lokmacı bulunur.

Bursa Tatlı Lokma

Bursa lokma denildiği zaman akla ilk olarak tatlı lokmalar gelir. Bu lokmalar sadece özel günlerde dağıtma amaçlı da değil günlük hayatta yemek için de çok tercih edilir. Tatlı lokmalar küçük ve çıtır olmasıyla birlikte şerbetli olduğu için tatlı isteğini de hemen giderir.

Tatlı lokmalar aynı zamanda Türkiye’de gelenek haline gelen hayır işlerinde de dağıtılır. Tatlı lokmalar hayır olarak dağıtıldığı yerler genelde düğün cemiyetleri, mevlid yemekleri, sünnet, kandil geceleri, cenaze yemeklerinde dağıtılır.

Tuzlu Lokma

Tuzlu lokma da tatlı lokmalardan sonra tercih edilen bir başka lokma türüdür. Tuzlu lokmalar tatlı lokmalar kadar rağbet görmese de pastanelerde çok satılmaktadır. Tuzlu lokmalar da bazı hayır işlerinde dağıtılması tercih edilen lokma türleridir.

Tuzlu lokmalar, lokma şirketlerinde yapılarak sonra araçlarla dağıtılmaktadır. Çünkü tuzlu lokmaların yapımı tatlı lokmalara göre biraz daha farklı olduğu için araç içerisinde hazırlanması da zor olmaktadır.

Tuzlu lokma araçları dağıtılırken de tatlı lokmalar kadar hijyene dikkat edilmektedir. Zaten hayır işlerinde hijyen ve temizliğe çok dikkat edilmektedir. Temiz yerlerde, temiz tepsilerle dağıtılmaktadır.

Çikolatalı Lokma

Bursa Tatlı Lokma

Bursa Tatlı Lokma

Bursa lokma türleri arasında farklı aromalar katılarak da yapılan lokmalar vardır. Çikolatalı lokmalar da bunlardan biridir. Normal tatlı lokmaların içerisinde çikolata dolgusu yerleştirilerek vatandaşlara sunulmaktadır.

Çikolatalı lokmalar hayır işlerinde kullanılmaz. Hem geleneklere uymaz hem de normal tatlı lokmalara göre daha maliyetlidir. Bu sebeple hayır işlerinde gelenekler bozulmadan normal tatlı lokmalar dağıtılır.

Çikolatalı lokmalar genelde lokma severlerin damak tadına göre yapılmaktadır. İçerisine pek çok türde çikolata konulabilir. Bitter çikolata, sütlü çikolata ve beyaz çikolata seçenekleriyle sunulmaktadır. Bununla birlikte genelde sunum yapılırken lokmanın üzerine çilek gibi meyveler de konulur.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir