Aşure

Aşure buğday, fasulye, nohut, kayısı, incir ve kuruyemiş gibi bakliyatların birlikte pişirildiği bir yiyecektir. Bu yiyecekleri Muharrem ayı boyunca İslami takvime göre pişirme ve dağıtma uygulaması aşure geleneği olarak bilinir. Malzemeler, tarihler ve amaçlar, Aşure geleneğini uygulayan topluluğun önemine bağlı olarak değişir. Aşure malzemesi bolluğu ile ünlüdür ancak aşure çeşidi ve sayısı bu geleneğin uygulandığı bölgeye göre farklılaşır. Ancak genel olarak fasulye, nohut, kayısı, ceviz, üzüm, incir ve baklagiller ile pişirilir.

Aşurenin Tarihi

Aşurenin ilk ortaya çıkışı ve yaratılışı ile ilgili anlatılan en yaygın olay Nuh Peygamber ile ilgili olanıdır. Nuh’un tüm ruhlardan erkek ve kadınları taşıyan gemisinin Ağrı Dağı’nda karaya oturmasından sonra, rivayete göre tufandan kurtulmak için özel bir yemek hazırlanmıştır. Bu açıdan o zamanda, bu yemeği yapmak için kullanılabilecek yalnızca birkaç malzeme vardı. Bu yüzden kalan yiyecekler toplanıp karıştırıldıktan sonra pişirilmiştir. Bunun yanı sıra aşurenin yapılma amacı ve gerekçesi düşünüldüğünde Alevi kültürü de öne çıkar. Alevi kültüründe aşurenin yapılmasının temel nedeni Kerbela Savaşı’na dayanmaktadır. Kerbela Savaşı 680 yılında Muharrem ayının 10. gününde gerçekleşmiştir. Hz. Muhammed’in torunu olan Hz. Hüseyin bu savaşta şehit edilmiştir. Bu durumun Muharrem ayının 10. gününde gerçekleşmesi ise aşure ile ilişkisini açıklar.

Aşure Günü Nedir?

Aşurenin tarihi birçok kültür için önemlidir. Aşure haftasında özellikle Muharrem ayının 10. gününde tarih boyunca çok önemli olaylar yaşanmıştır. Örneğin, Hz. Adem ve Hz. Havva’nın tövbe duası, o gün kabul edilmiştir. Bir diğer olay ise Hz. İbrahim’in Nemrut ateşinden kurtarılmasıdır. Bu durumda Hz. İbrahim putu parçalayıp ateşe atmıştır. Fakat tam ateşe atılırken, kendisini kurtaran Allah’tan yardım istemiştir. Muharrem ayının 10’unda meydana gelen bir başka olay da Hz. Musa’nın Kızıldeniz’i ikiye ayırıp Firavun’un zulmünden kurtulmasıdır. Bunun yanı sıra o gün, Hz. Yunus balığın karnını çıkmış, Hz. Eyüp dertlerine ve yaralarına şifa bulmuştur. Bahsedilen tüm bu olaylar Muharrem ayının 10. gününde, aşurenin dağıtıldığı ve yaratıldığı gün olmuştur. Bu açıdan aşure gününün kültürler için önemi büyüktür.